Powietrzne pompy ciepła – na czym polega ich działanie?
Pompy ciepła typu powietrze-woda służą do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domów wykorzystując do tego celu energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Te systemy są jednymi z najpopularniejszych spośród wszystkich rodzajów pomp, oprócz bardzo wydajnej pracy ich montaż jest łatwy i szybki a także ekonomicznie korzystny- System powietrznej pompy ciepła wykorzystuje nawet 75% energii z powietrza i jedynie 25% ze źródeł nieodnawialnych.
Powietrzne pompy ciepła typu split i monoblok – czym się różnią?
Powietrzna pompa ciepła umożliwia pobranie powietrza z zewnątrz, odebranie z niego energii cieplnej i przekazanie jej do obiegu grzewczego w domu. Obecnie dostępne są dwa typy systemów, które różnią się od siebie konstrukcją.
Pompa ciepła typu split – składa się z dwóch modułów, jeden jest instalowany na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. W pierwszym module znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. To tu zachodzi większość procesów związanych z transportem i wytwarzaniem ciepła. Moduł wewnętrzny to; skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa c.o. Moduły te są połączone za pomocą miedzianych rur chłodniczych.
Pompa ciepła typu monoblok – posiada jeden moduł, montuje się go na zewnątrz budynku. Całe urządzenie składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego oraz pompy obiegowej. Instalacja zewnętrzna
jest podłączona do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej, gdzie ciepło jest przekazywane do obiegów grzewczych.